October 11th, 2012 – FINAL Small School Poll from Coach Swank

Small School
Boys

1

cheap viagra paypal

Perry Central

69

3

2

South Knox

67

3

3

Barr Reeve

66

2

4

Morgan Township

51

5

South Adams

46

6

Borden

41

7

Northfield

40

8

Blackhawk Christian

24

9

Carroll (Flora)

12

10

Rossville

8

Others: Monroe Central

7

FW Canterbury

5

South Ripley

4

Small School
Girls

1

Fremont

48

3

2

Oldenburg Academy

47

2

3

Northfield

35

4

Perry Central

32

5

Hebron

27

6

Southern Wells

25

7

Eastern Hancock

16

8

FW Canterbury

10

9

West Central

8

10

Hagerstown

7

Others: Carroll (Flora)

6

Eastern Greene

5

Tri County

5

South Adams

4

Medium School
Boys

1

Brebeuf

60

6

2

W. Lafayette

54

3

FW Concordia

45

4

West Noble

40

5

Frankton

28

6

Wheeler

27

7

Guerin Catholic

24

8

Indian Creek

13

9

Rochester

10

10

North Harrison

9

Others: Silver Creek

6

Oak Hill

4

Western

4

Andrean

3

Brown County

3

Medium School
Girls

1

West Lafayette

60

6

2

Eastern Greentown

54

3

FW Concordia

48

4

Brebeuf

36

5

Bishop Chatard

24

6

Ev. Memorial

17

7

Rochester

15

8

Guerin Catholic

13

9

Seeger

12

10

Vincennes Lincoln

11

Others: Salem

10

Silver Creek

9

West Noble

6

SB St Joseph’s

5

Eastbrook

5

Greencastle

5

 

Small/Medium School Sectional wrap-up

During sectional competition Tuesday night, 160 teams advanced to the regional level.  On the boy’s side, 22 of these teams were small schools, 39 were medium schools and 99 were large schools.  For the ladies, 23 of these were small schools, 43 were medium school and 94 were large schools.

Of the 32 sectional boys team champions, 5 were small schools, 4 were medium schools and 23 were large schools.   For the girls, 3 champions were small schools, 6 were medium schools and 23 were large schools.

13 small schools qualified both their boys and girls teams.  Perry Central not only qualified both teams, they took both titles.  Others that qualified both were:  South Knox (B-1, G-3), Borden (B-1, G-5), Northfield (B-2, G-3), Monroe Central (B-2, G-4), LaCrosse (B-3, G-5), Carroll (Flora) (B-3, G-4), FW Canterbury (G-3, B-5), Wes-Del (G-3, B-3), Triton (B-4, G-5), Northeastern (B-4, G-4), Covenant Christian (G-4, B-5), and Dubois (B-5, G-5).

 

Boys Small School Qualifiers

1st   Morgan Township, South Adams. Borden, Perry Central, South Knox

2nd   Northfield, Barr Reeve, Monroe Central

3rd   LaCrosse, Carroll (Flora), Wes-Del, South Ripley

4th  Triton, Northeastern, Clay City

5th  FW Canterbury, Wapahani, Covenant Christian, Shakamak, Henryville, Lanesville, Dubois

Girls Small School Qualifiers

1st   Fremont, Oldenburg Academy, Perry Central

2nd  Hebron, West Central

3rd FW Canterbury, Northfield, Wes-Del, Eastern Hancock, Hagerstown, Southwestern, South Knox

4th  Carroll (Flora), Southern Wells, Monroe Central, Northeastern,

Covenant Christian

5th  LaCrosse, Tri County, Triton, Borden, Dubois, North Knox

 

Medium School Sectional Champions

Boys:  Western, West Noble, Frankton, Silver Creek

Girls:  Seeger, West Lafayette, Eastern (15 points), Silver Creek, Vincennes Lincoln, Evansville Memorial

 

Comments are closed.